brukselka z granatem
BEZGLUTENOWE,  DODATKI,  PRZEPISY WEGAŃSKIE,  SZYBKIE - DO 25 MINUT

Brukselka z granatem

Brukselka to chyba jeden z najczęściej występujących składników w moich przepisach (okej, może poza czosnkiem i cebulą). Odczarowywanie tego warzywa stało się moją małą misją i naprawdę ogromnie mnie cieszy, gdy piszecie mi, że dzięki moim daniom przekonaliście się do brukselki (szczególnie dobrą robotę w tym aspekcie robi nieśmiertelne curry z brukselką)!

Mam więc dla was kolejną inspirację – połączenie brukselki z kwaśnym granatem i sezamem. Brukselka z tego przepisu pozostaje delikatnie chrupiąca, w żadnym wypadku nie może być rozgotowana. Co jakiś czas trafiamy na strzelające pestki granatu, a sezam doskonale dopełnia smak.

WSKAZÓWKI

  • jeśli masz ochotę, możesz dodać dodatkowo coś ostrego (suszoną paprykę, tabasco, sambal oelek, srirachę)
  • nie polecam używać w tym przepisie oliwy, ponieważ jest gorzkawa, brukselka również ma naturalnie gorzki smak, więc mogłoby go być tutaj już trochę za dużo
  • można użyć zarówno świeżej jak i mrożonej brukselki, w instrukcji uwzględniłam obie opcje
  • jeśli jest ci tak wygodniej, brukselkę można również upiec, zamiast gotować (ok. 30 minut pieczenia w 180°C)

Inne przepisy z wykorzystaniem brukselki

brukselka z granatem

Brukselka z granatem

Czas: 15 minut
Porcje: 2-3

SKŁADNIKI

3 szklanki (360-400 g) brukselki (świeżej lub mrożonej)
4 łyżki pestek granatu
1 łyżka sezamu (u mnie niełuskany)

Sos
1 łyżka neutralnego w smaku oleju (np. słonecznikowy, rzepakowy, z pestek winogron)
1 płaska łyżeczka cukru / 1 łyżeczka syropu klonowego / dowolny inny słodki składnik
1 łyżeczka soku z cytryny
1/2 łyżki tahini
sól
opcjonalnie: odrobina ostrej papryki

PRZYGOTOWANIE

  1. Jeśli używam świeżej brukselki – odcinam końcówki, kroję na połówki i pozbywam się wierzchnich liści. Płuczę. W dużym garnku zagotowuję wodę i wrzucam brukselkę na 5-6 minut na wrzątek (tak żeby pozostała nadal lekko chrupiąca).
  2. Jeśli używam mrożonej brukselki – rozmrażam przez noc, a następnego dnia wrzucam na 2 minuty na wrzątek. Jeżeli chcę przygotować tego samego dnia, a nie rozmroziłam brukselki przez noc – wrzucam na 5-6 minut na wrzątek (w obu przypadkach trzeba pilnować, żeby się nie rozgotowała).
  3. Przygotowuję sos – mieszam wszystkie składniki w miseczce.
  4. Brukselkę przekładam do miski, dodaję sos i mieszam. Dodaję granat i sezam i ponownie mieszam. Podaję jeszcze ciepłe, ale można również jeść na zimno.
brukselka z granatem
Podziel się tym na Facebooku
fb-share-icon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *